FLATOSFERA jest małą, domową hodowlą psów rasy Flat Coated Retriever, zarejestrowaną w Związku Kynologicznym w Polsce oraz w Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI, Fédération Cynologique Internationale). Pomysł założenia hodowli zrodził się z pobudek czysto hobbystycznych, wraz z pojawieniem się w naszym domu przedstawicielki tej rasy – Meli z hodowli Mildor (Mildor Source of the Marusza).
 
Dla nas Mela zawsze była i jest psem absolutnie doskonałym – radosną, wesołą  towarzyszką naszego życia która kocha ludzi i cały świat, a przy tym jest bardzo mądra, grzeczna i rozważna. Nawet jako szczeniak była na tyle miła żeby zjeść  (a właściwie zaledwie napocząć) tylko jedną parę butów  i na tym zakończyła okres szczenięcej destrukcji.  Mela wprost przepada za dziećmi i zawsze znajdzie sposób, aby włączyć się do ich zabaw. Bardzo lubi zdobywać nowe umiejętności i przychodzi jej to z łatwością. Oczywiście jak każdy flat uwielbia wodę i dobre jedzonko, ale przede wszystkim kocha swoich człowieków miłością bezgraniczną i bezwarunkową.

Wraz z przybyciem do naszego domu Meli zaczęła się nasza przygoda wystawowa. Szybko okazało się, że nasz kochany futrzak ma potencjał. Niestety póki co wystawy nie są tym, co lubimy najbardziej, choć Mela wydaje się zadowolona, a może nawet szczęśliwa że może tam poprzebywać z przedstawicielami swojego gatunku. No i te smaczki! Przez prawie 3 lata wzięliśmy udział w 9 wystawach, w rezultacie których  Mela otrzymała tytuł Championa Polski. Na razie na tym poprzestaliśmy i zajęliśmy się szkoleniem pokolenia juniorów w osobie naszej córki Julki, mając nadzieję, że w przyszłości ta młodzież nas wyręczy i to ona będzie biegać  z psem w ringu ;)

Hodować planujemy hobbistycznie, kojarząc psy a nie rozmnażając. Naszym absolutnym priorytetem jest zdrowie, dlatego  w doborze psa kierowaliśmy się po pierwsze jego dobrym zdrowiem potwierdzonym  wynikami badań, które musiały być bez zarzutu. Tylko takie hodowanie ma dla nas sens. Nie znaczy to oczywiście,  że uroda się nie liczy. Z tego względu wybraliśmy psa, który w swoim kraju zdobył praktycznie wszystko co było do zdobycia, a uwieńczeniem serii  jego zwycięstw było otrzymanie tytułu Championa Championów.

Mamy wielką nadzieję, że z  połączenia tej pary przyjdą na świat cudowne i zdrowe szczenięta i dołożymy wszelkich starań aby znalazły najlepsze możliwe domy i wspaniałych, kochających właścicieli, u boku których będą żyć długo i szczęśliwie :-)