Wybór lekarza weterynarii

Bardzo ważne są regularne, kontrolne wizyty u lekarza weterynarii. Zastanów się nad wyborem lecznicy jeszcze przed przybyciem szczenięcia. Możesz poradzić się znajomych, którzy posiadają już zwierzęta i na pewno polecą sprawdzoną opiekę weterynaryjną.

Bezpieczny dom

W domu

Sprawdź, czy mieszkanie jest bezpieczną przestrzenią dla nowego gościa. Należy szczególnie uważać na: odsłonięte, łatwo dostępne kable elektryczne zachęcające do gryzienia, wąskie miejsca, gdzie ciekawskie szczenię może utknąć lub miejsca położone wysoko, z których może spaść. Kontroluj dostęp do balkonu, okna i schodów. Środki ostrożności, które podejmiesz teraz mogą zaoszczędzić ci wielu zmartwień w przyszłości.

Poza domem

Jeśli pies będzie spędzał dużo czasu w ogrodzie, bez nadzoru właściciela, należy uważać na wszelkie doły w ziemi, dziury w płocie, trujące rośliny, nawozy chemiczne, środki owadobójcze itp. Pamiętaj jednak, iż najlepszym zabezpieczeniem w tym wypadku jest poświęcanie psu czasu i uwagi, bez pozostawiania go samego na całe dnie w roli „ozdoby ogrodowej”.

 

 

Pierwsze kroki

Niezbędne akcesoria

Miski na jedzenie i wodę

Miski wykonane ze stali nierdzewnej są bardziej trwałe niż miski wykonane z plastiku, nie łamią się i nie kruszą. W okresie wyrzynania zębów, szczenięta mogą gryźć wszystko, co tylko się do tego nadaje i miska wykonana z plastiku może posłużyć jako doskonała zabawka – gryzak. Dodatkowo, stal nierdzewna jest łatwiejsza do utrzymania w czystości.
Wyznacz miejsce, gdzie pies będzie jadł (spokojne, ale nie całkiem odosobnione).
Powinien mieć stały dostęp do czystej, świeżej wody.

Miejsce do spania

Szczenię od razu powinno mieć wyznaczone miejsce, gdzie będzie leżało jego posłanie. Miejsce takie powinno zapewniać spokój, być oddalone od bezpośredniego źródła ciepła i przeciągów.
Własne, ciche miejsce ułatwi szczenięciu przystosowanie do nowego środowiska, zapewni poczucie bezpieczeństwa i pozwoli na spokojny sen.

Smycz i obroża

Psa należy bardzo wcześnie przyzwyczaić do noszenia obroży, a następnie chodzenia na smyczy. Naukę można rozpocząć już w domu.
Upewnij się, że obroża jest dopasowana i nie zsunie się przez głowę szczenięcia. Pamiętaj też o umieszczeniu jakiejkolwiek formy identyfikatora przy obroży psa.

Grzebień i szczotka

Jak najwcześniej przyzwyczaj szczenię do czesania i dotykania. O wiele łatwiej będzie wymagać od dorosłego psa spokojnego zachowania podczas zabiegów pielęgnacyjnych.

Zabawki, gryzaki

Powinny być wykonane z nietoksycznych, bezpiecznych dla psa materiałów. Dobrym rozwiązaniem są zabawki gumowe, które okazują się wyjątkowo trwałe i mogą przetrwać nawet lata intensywnych zabaw. Zabawka nie może być za mała (ryzyko połknięcia) – należy dostosować rozmiar odpowiednio do wielkości szczenięcia.

(źródło: royal-canin.pl)