Nareszcie szczenię pojawiło się w Twoim domu!

W radości i podekscytowaniu wszystkich domowników pamiętaj o tym, iż opuściło ono właśnie ciepłe legowisko swojej matki, rodzeństwa i znalazło się nagle w całkiem obcym środowisku, otoczone dziwnymi zapachami i nowymi dźwiękami. Oto kilka wskazówek, które pomogą mu przejść przez ten trudny dla niego okres.

  • Dieta. W nowym domu, pies powinien przynajmniej przez dwa tygodnie otrzymywać taką samą karmę jak w hodowli. Pozwoli to zapobiec zaburzeniom pokarmowym wywołanym stresem. Jeśli po tym czasie właściciel chce zmienić karmę, powinien przestrzegać okresu przejściowego, tj. przez okres 7-10 dni mieszać nową karmę z dotychczasową, stopniowo zwiększając udział nowej.
  • Posiłki. Szczenię do 6 miesiąca życia powinno dzienną dawkę karmy otrzymywać podzieloną na minimum 3 posiłki.

  • Poczucie bezpieczeństwa. Kawałek tkaniny z gniazda sprawi, że znajomy zapach da psu większe poczucie bezpieczeństwa w nowym legowisku.

  • Rozkład dnia. Pies jest już przyzwyczajony do określonego rozkładu dnia – godzin posiłków, snu i spacerów. Zachowanie tego rozkładu w początkowym okresie w nowym domu pozwoli uniknąć dodatkowego stresu.

  • Nauka. Pies w dalszym ciągu potrzebuje socjalizacji i nauki nowych umiejętności. Najlepiej skorzystać z dobrego przedszkola dla psów, trzeba jednak upewnić się czy dana szkoła nie stosuje przemocy (kolczatki, łańcuszki, obroże elektryczne) ponieważ ból może to prowadzić do pojawienia się agresywnych zachowań u psów, lęku i niszczenia więzi człowieka z psem.

  • Lekarz weterynarii. Kilka dni po przybyciu do nowego domu należy psa zaprowadzić do lekarza weterynarii, który najlepiej aby już stale zajmował się psem. Rozwieje on wszelkie wątpliwości dotyczące opieki nad szczenięciem a także przeprowadzi zgodną z obowiązującym kalendarzem serię szczepień.

(źródło: royalcanin.pl)